سیاست های حریم خصوصی ماسک چیست؟

حفظ حریم شخصی کاربران از خط قرمزهای ما است و توسعه‌دهندگان «ماسک» تعهد می‌دهند داده‌های کاربران صرفا برای کنترل شیوع کرونا و سایر بیماری‌های واگیردار مورد استفاده قرار گیرد. اپلیکشن ماسک نسبت به محرمانه ماندن و صیانت از داده‌های شما تعهد سخت‌گیرانه‌ای دارد، صرفا به مکان گوشی شما و اطلاعاتی که خودتان می‌دهید دسترسی دارد و اجازهٔ دسترسی به بقیهٔ اطلاعات گوشی شما را ندارد. همین اطلاعاتی که خودتان می‌دهید هم کاملا محرمانه می‌ماند و کمیته‌ای متشکل از نمایندگان تعدادی از معتبرترین نهادهای تخصصی علمی، مدنی و مستقل کشور بر محرمانگی داده‌های شما نظارت می‌کنند. ماسک فقط داده هایی که به صورت واضح توسط شما رضایت به ثبت آن داده می شود را ثبت می کند. این داده ها به دو دسته‌ی خوداظهاری و ثبت خودکار تقسیم می‌شوند:

1. داده‌های خوداظهاری:

این داده شامل کلیه‌ی مواردی است که در قسمت‌های مختلف برنامه شما به دلخواه خود وارد می‌کنید. مواردی که شما به دلخواه خود وارد می کنید عبارتند از: شماره موبایل هنگام ثبت نام، مکان‌هایی که به صورت دستی رفتن به آنجا را ثبت می‌کنید، ملاقات‌هایی که به صورت دستی از طریق QR code یا بلوتوث آن‌ها را ثبت می‌کنید، اطلاعات مرتبط با سلامت روزانه که وارد می‌کنید، سوالاتی که از پاسخگوی هوشمند ماسک می‌پرسید، اطلاعات مکان‌هایی که برای آنجا QR code تولید می‌کنید و در صورت ثبت اعضای خانواده، شماره موبایل یا کد ملی که برای آن‌ها ثبت می کنید.

2. ثبت خودکار داده‌ها

ماسک امکان ثبت خودکار مکان‌هایی که رفته‌اید و همچنین ملاقات‌های شما از طریق بلوتوث را دارد. بر همین اساس به شما پیام می‌دهد تا در صورتی که اجازه بدهید این قسمت فعال شود. فعال بودن این قسمت در صفحه‌ی "من" در بالای صفحه توسط 2 تیک مشخص است. همچنین در صورت فعال بودن حداقل یکی از این دو مورد، در قسمت نوتیفیکیشن اندروید یک نوتیفیکیشن دائم از سمت ماسک وجود خواهد داشت که به شما گوشزد می کند که "ماسک شما نصب است". لازم به ذکر است که اطلاعات مربوط به دستگاه مورد استفاده (User Agent) و شبکه اینترنت شما (IP) ممکن است در مواردی به صورت غیرساخت‌یافته (log)، جهت تشخیص حملات خرابکارانه علیه ماسک و با هدف بالا بردن امنیت ماسک ثبت شود.

 

استفاده از اطلاعات:

اطلاعاتی که از شما در ماسک ذخیره می‌گردد صرفا برای مبارزه با کرونا در ایران، مورد استفاده قرار می‌گیرد و ماسک، حتی اجازه‌ی استفاده از اطلاعات بی‌هویت شده‌ی شما برای مقاصد علمی را هم نمی‌دهد. ماسک تلاش خواهد کرد تا در اولین فرصت بی فایده شدن اطلاعات شما از حیث مبارزه با کرونا، آن‌ها را حذف کند. لازم به ذکر است که فقط داده‌هایی که توسط شما در قسمت "ورود اطلاعات سلامت روزانه" وارد می‌شوند با وزارت بهداشت به اشتراک گذاشته می‌شوند تا وزارت بهداشت با الصاق آن‌ها به پرونده‌ی الکترونیک سلامت شما، خدمات بهتری به شما ارائه دهد. همچنین در صورت صدور دستور قانونی از سوی مراجع قضایی، ماسک موظف به ارائه‌ی اطلاعات شما به دادگاه خواهد بود.