01

ماسک‌ برای پیشگیری از ابتلای شما و دیگران به کرونا ساخته شده. در آن می‌توانید نقشه‌ی نقاط پرخطر را ببینید، اگر یکی از افرادی که اخیرا ملاقات کرده‌اید مبتلا به کرونا شد‌ مطلع شوید، به طور روزانه وضعیت سلامت خود را وارد کرده و احتمال ابتلای خود و اعضای خانواده‌تان را به کرونا بسنجید.

02

تیمی از استادان، دانش‌آموختگان و دانشجویان دانشگاه‌های صنعتی شریف، شهید بهشتی و امیرکبیر و دارندگان مدال‌ المپیادهای جهانی ریاضی و کامپیوتر، با همکاری جمعی از بهترین متخصصان علوم پزشکی و ویروس‌شناسی ماسک را ساخته‌اند. تولید ماسک به صورت داوطلبانه و بدون انگیزه‌های تجاری بوده است. دستورالعمل‌های سازمان بهداشت جهانی (WHO) و تجربه‌ی سایر کشورها برای کنترل شیوع کرونا و کاهش آمار قربانیان آن در ساخت ماسک استفاده شده است.

03

هدف ما کمک به شهروندان ایران و نظام سلامت برای کنترل شیوع کرونا و کاهش قربانیان آن در ایران از طریق آگاهی‌افزایی و فراهم کردن نقشهٔ ابتلا در ایران است. مثلاً اگر یکی از افرادی که شما در دوهفتهٔ اخیر با آن‌ها تماس نزدیک (ارتباط رودررو به فاصلهٔ کمتر از دو متر یا تماس با وسایل مشترک) داشته‌اید مبتلا به کرونا شود، لازم است شما هم در سریع‌ترین زمان مطلع شوید. بعد از اطلاع، شما می‌توانید تماس‌تان با دیگران، به‌خصوص سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه‌‌ای را قطع کنید، حتی‌الامکان خود را قرنطینهٔ خانگی کنید، اصول بهداشتی را جدی‌تر رعایت کنید، نسبت به بروز علایم بیماری مراقب‌تر باشید و به محض بروز علایم نظام سلامت و درمان را مطلع کنید. با این کار می‌توان از مبتلا شدن هزاران نفر و مرگ صدها نفر پیشگیری کرد. ابزارِ ضروری برای این کار همین اپلیکیشن است.

04

بر اساس تجربه‌های موفق جوامع دیگر (از جمله چین، کرهٔ جنوبی و ژاپن) رصد تماس‌های نزدیک و آگاهی‌بخشی به افرادی که با بیماران کرونا تماس نزدیک داشته‌اند از موثرترین روش‌های کنترل شیوع کرونا است. این کار (Contact Tracing) جزء الزامات سازمان‌ بهداشت جهانی (WHO) و سایر سازمان‌های بین‌المللی بهداشتی برای کشورها هم هست. اپلیکیشن‌های مشابه در کشورهایی مثل چین و کرهٔ جنوبی نقشی‌ تعیین‌کننده در کاهش قربانیان کرونا داشته اند. در بسیاری از کشورهای دیگر نظیر بریتانیا، کره‌جنوبی و سنگاپور هم رصد تماس‌های نزدیک از مهم‌ترین ابزارهای نظام سلامت برای کنترل شیوع بیماری‌هاست. هر چه تعداد بیشتری از شهروندان از این اپلیکیشن استفاده کنند، اولا تصویر دقیق‌تری از نقشهٔ ابتلا در کشور خواهیم داشت و ثانیا به میزان بیشتری می‌شود از شیوع کرونا و شمار قربانیانش کاست.

05

حفظ حریم شخصی کاربران از خط قرمزهای ما است و توسعه‌دهندگان «ماسک» تعهد می‌دهند داده‌های کاربران صرفا برای کنترل شیوع کرونا و سایر بیماری‌های واگیردار مورد استفاده قرار گیرد. اپلیکشن ماسک نسبت به محرمانه ماندن و صیانت از داده‌های شما تعهد سخت‌گیرانه‌ای دارد، صرفا به مکان گوشی شما و اطلاعاتی که خودتان می‌دهید دسترسی دارد و اجازهٔ دسترسی به بقیهٔ اطلاعات گوشی شما را ندارد. همین اطلاعاتی که خودتان می‌دهید هم کاملا محرمانه می‌ماند و کمیته‌ای متشکل از نمایندگان تعدادی از معتبرترین نهادهای تخصصی علمی، مدنی و مستقل کشور بر محرمانگی داده‌های شما نظارت می‌کنند.

06

خیر، ثبت شماره تلفن همراه هیچ ضرورتی ندارد و شما می‌توانید از قسمت‌های مختلف «ماسک» نظیر نقشه‌ها و اطلاع‌رسانی استفاده کنید. در عین حال ما در تلاش هستیم تا با هماهنگی وزارت بهداشت، از بیماران مبتلا به کرونا شماره تماس افرادی که در دو هفتهٔ قبل بیماری تماس نزدیک داشته‌اند را دریافت کنیم. در این صورت اگر شماره موبایل شما در فهرست افرادی بود که با یک بیمار کرونا تماس نزدیک داشته‌اند، «ماسک» این موضوع را به شما اطلاع می‌دهد.

07

ماسک هیچ کاری را بدون اجازه‌ی شما انجام نمی‌دهد. اما اگر شما اجازهٔ ثبت موقعیت جغرافیایی خود را بدهید، در صورتی که مشخص شود در همان زمان یک بیمار کرونا در همان محل حضور داشته، ماسک می‌تواند این موضوع را به شما اطلاع دهد. چنان‌که ذکر شد، کمیته‌ای متشکل از نمایندگان تعدادی از معتبرترین نهادهای تخصصی، علمی و مستقل کشور بر محرمانه ماندن داده‌های شما در ماسک نظارت می‌کنند.

09

نقشهٔ ابتلا به کرونا در «ماسک» بر اساس آخرین داده‌های رسمی دریافتی از وزارت بهداشت درباره بیماران و محل تقریبی زندگی و ترددشان بر اساس داده‌های اپراتورهای تلفن همراه ترسیم می‌شود، البته این اطلاعات از وزارت بهداشت و اپراتورها بدون ذکر نام مبتلایان دریافت می‌شود که حریم خصوصی بیماران نقض نشود. ما فعلا این داده‌ها را به صورت دسته‌ای از وزارت بهداشت می‌گیریم و بعد از چند ساعت پردازش سریع در نقشهٔ شیوع کرونا در اپلیکیشن ماسک نمایش می‌دهیم. گاهی سرعت وزارت بهداشت در روزآمدسازی داده‌ها در حد مطلوب ما نیست و چند ساعت و بعضا چند روز در به‌روز رسانی نقشه‌ها تاخیر اتفاق می‌افتد، اما در حال رایزنی و تلاشیم تا به‌روزرسانی نقشه‌ها سریع‌تر و به صورت زنده انجام شود. چند بخش‌ دیگر اپلیکیشن ماسک (از جمله اطلاع به کاربر اگر با کسی که کرونا داشته در تماس بوده است) هم مبتنی بر داده‌های دریافتی از خود کاربران است.

10

نقشه های ماسک مبتنی بر محل مبتلایان است. از آنجایی که محل زندگی مبتلایان و یا رفت و آمد آنها توسط وزارت بهداشت ثبت نمی شود و محل تقریبی زندگی و تردد مبتلایان بر اساس داده‌های اپراتورهای تلفن همراه ترسیم می‌شود، داده ی نقشه ها ممکن است با خطا همراه باشد. علت این امر آن است که ممکن است اپراتورهای وارد کننده ی اطلاعات در سامانه های وزارت بهداشت داده ها را به درستی وارد نکنند ویا اینکه مبتلایان داده های درستی از خود به اپراتورها ارائه ندهند.

11

به صورت خلاصه خیر. با این حال جوانب این موضوع به صورت کامل در سیاست حریم شخصی ماسک توضیح داده شده است. پیشنهاد می‌کنیم آن را به طور کامل مطالعه کنید.

12

تیم ماسک به صورت کاملا داوطلبانه اقدام به تولید نرم افزار ماسک نموده‌اند و پس از تولید نمونه‌های اولیه و ارائه‌ی آن به اداره بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، موفق شدند تا حمایت وزارت بهداشت را کسب کنند. به مرور زمان و با تکمیل ماسک، وزارت بهداشت به طور کامل ماسک را تایید کرد و آن را به عنوان "تنها اپلیکیشن مورد تأیید وزارت بهداشت" معرفی کرد. همچنین نقشه‌های تهیه شده توسط تیم ماسک مورد استفاده‌ی وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا قرار گرفت و مبنایی برای تقسیم شهرستان‌ها به سبز، سفید، زرد و قرمز شد. با این حال ماسک همواره هویت مستقل خود را حفظ نموده است و جهت اطمینان بخشیدن به مردم شریف ایران از عملکرد خود اجازه‌ی نظارت وزارت بهداشت بر قسمت‌های مختلف خود را داده است. لازم به ذکر است که این نظارت به هیچ وجه به معنی دسترسی به داده‌ها نیست و صرفا به معنی نظارت بر عملکرد صحیح و صادقانه‌ی ماسک خواهد بود.

13

در شرایطی که شروع و پایان محدودیت‌های قبلی فاصله‌گذاری به صورت سراسری و همزمان در سراسر کشور و بدون لحاظ کردن نرخ متفاوت بیماری در شهرها بود، تیم ماسک توانست این ایده را مطرح و با حمایت معاونت بهداشت و مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مصوب کند که بازگشایی‌ها ‌در هر شهر باید با توجه به میزان شیوع بیماری در هر منطقه انجام شود. این ایده، اساس طرح طبقه‌بندی شهرستان‌ها به سفید، زرد و قرمز بود. بر این اساس تیم ماسک با انتخاب شرایط سختگیرانه برای اعلام وضعیت سفید (متوسط بستری کل شهرستان حداکثر یک نفر در روز و همچنین متوسط تعداد بستری روزانه به ازای هر صدهزار نفر جمعیت حداکثر یک نفر) و جلب تایید وزارت بهداشت توانست شرایط را به سمتی سوق دهد که محدودیت‌های باقیمانده صرفا در شهرستانهای کم‌خطر (مناطق سفید) برداشته شود و نه در کل کشور. ممانعت از بازگشایی‌ها در مناطق زرد و قرمز می‌تواند به پیشگیری از ابتلا و مرگ بسیاری از هم‌وطنانمان بیانجامد.